REPORTÁŽ Z ŠACHU 4 (23/24)

JAK SE PLNÍ ROLE FAVORITA…

Předadventní domácí duel s tou papírově silnější Lokomotivou (loko)motivoval téměř celou naši základní sestavu, za což je jistě každý kapitán svým hráčům vděčný. Nejinak je to se mnou. Doufám, že se naši náhradníci moc nezlobí, rád jim dám příležitost třeba příště, soutěž je ještě dlouhá a věčné sestavové hody jistě slavit nebudeme. Kádr našeho soupeře je poměrně úzký, a tak vynechání pana Matznera a pana Bati z předních šachovnic z nás udělalo favority utkání. Na všech! deskách jsme měli elovou převahu, i když ne nijak výraznou. Pouze od druhé a třetí šachovnice jsme plným právem mohli mít trochu větší očekávání.

Sestavy:
1. Pochylý Bronislav (1881) – Lisik Miroslav (1847)
2. Vrzal Tomáš (1717) – Doškař Miloslav (1560)
3. Dorazil Tomáš (1666) – Tobolík Kamil (1516)
4. Hakl Jaroslav (1531) – Polák Zdeněk (1507)
5. Režný František (1499) – Skřivánek Roman (1471)
6. Gilg Jindřich (1363) – Luňák Pavel (1309)
7. Fiala Vojtěch (1467) – Kancko Tomáš (0)

Jako první skončila partie bílého Františka Režného na 5. šachovnici. Můj pohled tam zabloudil, až když mu scházela jedna lehká figura. S tím už asi moc udělat nešlo. Prohráváme 0:1.

Broněk Pochylý se na jedničce utkal s panem Lisikem už loni, tehdy se remizovalo. Co jsem měl možnost vidět letos, tak Broněk kormidloval partii do vítězného přístavu velmi spolehlivě, v koncovce lehkých figur měl 2S proti S+J, a to bývá většinou výhoda. Přešlo se do pěšcovky a aktivnější král bílého zápas rozhodl. Díky Broňkovi je srovnáno 1:1.

Já, (Tomáš Dorazil) jsem nastoupil v této sezoně už na jedničce, dvojce i čtyřce, tak to prostě musela být tentokrát trojka. A pořád jen bílé figury, to se to hraje, že kapitáne… Osud mi přivál za soupeře mladého Kamila Tobolíka. Hrál velmi ostře, rychle a navíc i přesně. Naštěstí se dařilo i mně, otráveného černého pika jsem odmítl a vrhl se do útoku na krále. Už už se zdálo, že má aktivita vyzní do ztracena, podařilo se mi však využít pěšcové slabinky v černém táboře a obětní kombinací získat za svého jezdce pika s věží. Materiální převahu jsem pak využil naplno, dokonce jsem si mohl dovolit docela efektně vrátit kvalitu za nebranitelný matový útok. Ten už jsem nedokončil, protože můj soupeř se korektně vzdal. Otáčíme zápas a vedeme 2:1.

Jarda Hakl (bojoval na 4. šachovnici) obvykle dohrává jako poslední. Tentokrát tomu tak nebylo. Partii jsme si přehráli, takže k jeho výhře můžu napsat i více. V zavřeném pozičním zahájení se dlouho nic nedělo. Více však své černé figurky dokázal vylepšovat Jarda a počínal si velmi originálně. Pan Polák tak musel ve střední hře hasit hrozbu za hrozbou. Když se pak rozhodl zahrozit sám, přehlédl dvou tahovou kombinaci a jeho pozice se zcela zhroutila. Chvíli se ještě hrálo, ale výsledek už byl jasně daný. Gratulace Jardovi a zaslouženě vedeme 3:1.

Jindrovi Gilgovi se málokdy  stane, že má proti sobě papírově vyrovnaného soupeře. Na 6. šachovnici bylo jeho elo dokonce mírně silnější, jeho soupeř ovšem zase disponoval výhodou bílých kamenů. Partii jsem zahlédl jen letmo, zdála se mi zcela vyrovnaná a konečný rezultát tomu nakonec i odpovídal. Důležitý půlbodík pro nás a Jindrovi tedy patří určitě pochvala. 3,5:1,5 pro domácí. Zase je to blízko…

Tomáš Vrzal měl proti sobě na 2. desce zkušeného pana Doškaře. Podle mého pohledu stál jako černý stále dobře a měl partii pod kontrolou. Jednotlivé fáze duelu popsat podrobněji bohužel nemohu. Při zisku 3,5 bodu se jistě dá nabídnout remíza při vyrovnané i lepší pozici, hraje se za tým a v Městském přeboru znamená 4. bod celkové vítězství. Tomáš to tedy zkusil a možná byl sám překvapen, že jeho soupeř remízu přijal. Znamenalo to proměněný mečbol. Poděkování Tomovi za „týmovou remízu“! Tento zápas už patří nám, stav je 4:2! 

Vojta Fiala hrál bílými na 7. šachovnici nejdéle. Jeho protivníkem byl hráč s nevyzpytatelnou elovou nulou. Pozici Vojtovi hodně kazili dvoj pěšci, a proto soupeř nic složitého nevymýšlel a dokázal trpělivě měnit figury, až se dostal do výhodnější koncovky. Naštěstí prohra na poslední desce už nemohla nic změnit na našem celkovém vítězství, a to nejtěsnějším rozdílem 4:3.

Děkuji všem hráčům (a to i náhradníkům) za zájem o hru, jak je vidět, přináší to i výsledkové ovoce. V letošním kalendářním roce nás čeká ještě zajímavé poskládaný tým Jundrova E. Termín je trochu netypický, jedná se o úterý 12. 12. s brzkým začátkem v 17 hodin.

Ale to je snad ještě daleko, teď si užijme naši první letošní zápasovou výhru v soutěži! Pro nás netypickou roli mírného favorita se nám podařilo naplnit.

Své čtenáře zdraví šachový kapitán Tomáš Dorazil.